تشعشعات
تلفنهای هوشمند ممکن است بیش از آنچه فکر می کنیم ، تششعات داشته باشد

براساس گزارش شیکاگوتریبون ، تلفن های اپل و سامسونگ که طی سه سال گذشته عرضه شده اند ، ممکن است در تششعات تابش فرکانس رادیویی در سطوح بالاتر از حد مجاز کمیسیون ارتباطات فدرال فعلی ( FCC ) باشند.  دانشمندان و مصرف کنندگان نشان داده اند که پرتو فرکانس رادیویی نگرانی های فزاینده ای از دستگاه های ما ممکن است اثرات سوء بر سلامتی انسان بگذارد ، به خصوص در مورد تکنولوژی ۵G در سراسر جهان . گزارش جدید نشان می دهد که مدل های قدیمی تلفن ، که در باند های ۳G و ۳G کار می کنند ، این پتانسیل را دارند که حداکثر ۵ برابر از مرزهای ایمن FCC فراتر روند.

تولید کنندگان تلفن های هوشمند در مورد جذب تابش فرکانس رادیویی توسط بدن باید از دستورالعمل های FCC پیروی کنند. اندازه گیری فعلی که برای تعیین حد ایمنی مورد استفاده قرار می گیرد به “سرعت جذب خاص” یا SAR شناخته می شود و FCC این میزان را برابر با ۱٫۶ وات در هر کیلوگرم (۱٫۶ وات بر کیلوگرم) ، به طور متوسط بیش از ۱ گرم از بافت دارد. FCC اظهار داشت که این حد “بسیار پایین تر از حد آزمایش آزمایشگاهی است … اثرات منفی بر سلامتی می تواند رخ دهد.”

برای تأیید یک تلفن ، FCC اظهار داشت که هیچ وسیله ای هرگز از حداکثر سطح SAR تجاوز نخواهد کرد ، اما تحقیقات شیکاگو تریبون نشان می دهد تعداد معدودی از مدل های قدیمی تر این کار را انجام داده اند.

شیکاگو تریبون روی ۱۱ مدل مختلف آزمایش های گسترده انجام داده است: چهار مدل آیفون ( آیفون ۷ ، ۸ ، ۸ پلاس و ایکس )، سه مدل سامسونگ ( گلکسی S8، S9 وJ3 ) سه مدل موتورولا (e5 ، e5 play و g6 play ) و BLU ویوو ۵ مینی، این تلفن ها توسط آزمایشگاه RF Exposure ، آزمایشگاه معتبر FCC در سان مارکوس ، کالیفرنیا مورد آزمایش قرار گرفتند. محققان تلفن های هوشمند را در فاصله ۲ ، ۵ ، ۱۰ و ۱۵ میلی متر از “بدن شبیه سازی شده” – ترکیبی از شکر ، آب و نمک قرار دادند – و میزان قرار گرفتن در معرض را با یک سری از سنسور ها اندازه گیری کردند.

نتایج نشان می دهد که میزان جذب فرکانس رادیویی آیفون ۷ از بدترین متخلفین بود ، در حالی که SAR در هنگام آزمایش ۲ میلی متر از بدن ، تقریباً دو تا چهار برابر بالاتر از حد مجاز است. سه مدل گلکسی سامسونگ همچنین در همان فاصله از خود جذب بیشتری نشان دادند که گلکسی S8 با قرائت ۸٫۲۲ وات برکیلوگرم در صدر قرار دارد و پنج برابر بیشتر از استاندارد فعلی است.

در این گزارش آمده است که FCC اکنون آزمایشات خود را طی ماه های آینده انجام می دهد اما آنها به شیکاگو تریبون گفتند که این آزمایش “کاملاً جامع” نبوده است زیرا معمولاً گزارش رسمی ثبت می شوند.

 شیکاگو تریبون می نویسد که این آزمایش “از نظر قرار گرفتن در معرض تابش فرکانس رادیویی” با بدترین حالت بوده است. با این حال ، جی مالتون ، صاحب آزمایشگاه اظهار داشت که این نوع مواجهه “در شرایط محدود ممکن است رخ دهد”.

چگونه میتوان از معرض این تششعات در امان ماند؟

به هیچ وجه نمی توان فهمید که خوانش های این تحقیق با عوارض جانبی سلامتی انسان ارتباط دارد یا خیر. در حال حاضر، هیچ مدرک علمی قوی وجود ندارد که نشان دهد این میزان از قرار گرفتن در معرض تششعات مضر است. این تحقیقات فقط نشان می دهد که در این تلفن های خاص سطح SAR از حد فعلی FCC بالاتر است البته این یک نمونه کوچک است.

برخی پیشنهادات وجود دارد که هرچه تلفن به بدن نزدیکتر باشد ، تششعات بیشتر می شود. اما برای یک آزمایش واحد ، هر اندازه گیری در فاصله  2 میلی متری از بدن شبیه سازی شده است و در بیشترین حد ممکن ۵ یا ۱۰ میلی متر بود. پس این مسئله وجود دارد که تولید کنندگان تلفن همراه چه در چه فاصله ای تششعات را اندازه گیری می کنند.

FCC همچنین در محدوده قرار گیری تششعات در هنگام ازمایش سپرمحافظ ایجاد قرار می دهد. اگرچه این آزمایشات از حد ایمنی فعلی ۱٫۶ وات بر کیلوگرم فراتر رفته است، براساس تحقیقات FCC ، اثرات سوء در سطح به ترتیب ۵۰ برابر بیشتر از استاندارد مشاهده می شود.

پس از مشاهده نتایج آزمایشات مرکز FCC در مورد ورود تلفن های ۵G به بازار تردید داشت  که آیا باید در حد مجاز تششعات تجدید نظر کند یا نه، اما در ۸ آگوست اعلام کرد که این حد تغییر نمی کند. جفری شورن ، مدیر مرکز FDA مرکز دستگاه های رادیولوژی ، در آن زمان به FCC نوشت: “شواهد علمی موجود تا به امروز از اثرات منفی بر سلامتی در انسان پشتیبانی نمی کند”.

سخنگوی سامسونگ نیز اظهار کرد: “دستگاه های سامسونگ فروخته شده در ایالات متحده مطابق با مقررات FCC هستند. دستگاههای ما طبق همان پروتکل های آزمایشی که در صنعت استفاده می شوند آزمایش می شوند.”

اما اپل هنوز به این نتایج واکنشی نشان نداده.